Panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych umożliwiający dialog u źródła, ze specjalistami zarówno od zdrowia psychicznego, jak i leczenia uzależnień oraz reagowania na zachowania ryzykowne.

Dnia 07.12.2023 w Sali Sesyjnej Powiatu Cieszyńskiego. To wyjątkowe spotkanie w obecności i przy udziale przedstawicieli władz Powiatu, reprezentantów Instytucji działających na rzecz Rodziny.

Czas i miejsce nie są przypadkowe, od 06 grudnia świętujemy uważność na bliskich, rozpoczynamy dzielenie się dobrem, upominkami, czasem poświęconym na dla drugiej osoby. Do organizacji panelu dyskusyjnego skłoniły nas liczne braki  w tematach dotyczących rozwoju osobowości i tożsamości młodzieży w okresie dojrzewania, mające wpływ na całe ich życie. Stąd pytanie: „Jak żyć”… – w świecie pełnym zmian w którym bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem zastępuje  coraz częściej i coraz dłużej – kontakt w social- mediach? „Jak żyć..?”, kiedy czujemy się osamotnieni pomimo tego, że coraz więcej spraw załatwia się w coraz szybszym tempie? „Jak żyć..?” Prowadząc krótkie rozmowy za pomocą komunikatorów? „Jak żyć?..” Zamykać się na siebie, czy poszukiwać nadziei? Wiele pytań, na które staraliśmy się dziś odważnie poszukać odpowiedzi, bo taki był cel naszego spotkania. Towarzyszenie młodzieży, słuchanie ich zapytań, analizowanie odpowiedzi specjalistów, którzy na co dzień są blisko kryzysu, zachowań ryzykownych, zapytań o własną tożsamość, seksualność. Była to niezwykła wspólna lekcja, nie w chmurach, nie on-line, tylko w realu.

Dziękujemy osobom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie reprezentującymi instytucje działające na rzecz rodziny w tym: dyrektorom szkół ponadpodstawowych, którzy oddelegowali psychologów, pedagogów szkolnych oraz swoich uczniów, Wicestaroście Powiatu Cieszyńskiego p. Janinie Żagań, Przewodniczącemu Rady Powiatu p. Stanisławowi Kubiciusowi, Przewodniczącej Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w Cieszynie p. Annie Suchanek, podinsp. Arkadiuszowi Blochowi zastępcy komendanta Powiatowej Policji w Cieszynie, p.Agacie Chromik Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Bielsku – Białej oddział w Cieszynie, wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach p. Agacie Franek, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie  p. Agnieszce Baszczyńskiej,  Przewodniczącej Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich SSR w Cieszynie p. Annie Cieślar, przedstawicielom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie, Kuratorom Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Cieszynie p. Annie Marchewce, p. Jolancie Kaczmarczyk, p. p. Małgorzacie Ratajczak Dyrektor Domu Dziecka w Międzyświeciu i Wiśle, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych „Tęczowa Przystań”, p. Oldze Białoń Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”.

Dziękujemy również za występ i gitarową ucztę muzyczną Mikołaja Orawskiego – ucznia Zespołu Szkół Technicznych i Przyrodniczych w Międzyświeciu, oraz Nadii Czyż – uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, za współprowadzenie spotkania panelowego, reprezentowanie młodzieży w zadawaniu pytań ekspertom.

Szczególne podziękowania dla ekspertów zaproszonych na Panel Dyskusyjny „Jak Żyć..?”p. dr Magdalenie Sochackiej, lekarzowi psychiatrze i seksuologowi, p. Marianowi Wątrobie  psychoterapeucie z wieloletnim stażem, ks. Tomaszowi Trzasce- kapłanowi diecezji łomżyńskiej, suicydologowi
i dziennikarzowi. Ekspertowi Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, członkowi zespołu „Życie warte jest rozmowy”.

Wszystkim instytucjom Powiatu Cieszyńskiego leży na sercu sprawa otwarcia Oddziału Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży  w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Reprezentanci instytucji wspierających pracę z rodziną czynili również starania, aby poprzeć Dyrektora Szpital Śląskiego
w staraniach o uzyskanie zgody na ogłoszenie konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia na realizację Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – II poziom referencyjny.

Dlatego szczególnie ważną informacją dla wszystkich obecnych na Panelu dyskusyjnym, była wiadomość dotycząca otwarcia Oddziału Dziennego Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Nowym 2024 Roku, przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie, którą ogłosiła wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Janina Żagań.

Dziękujemy młodzieży za żywy i odważny udział w panelu dyskusyjnym, w utrzymanie dynamiki w poszukiwaniu odpowiedzi na tematy z obszaru seksuologii, psychoterapii, kryzysu. Do zobaczenia na kolejnych edycjach panelowych.

Organizatorzy:

wicedyrektor Małgorzata Krótki, psychoterapeuta Beata Nawrat, psycholog Marta Jonderko.

Skip to content