„Talent i praca – to się opłaca”

W dniach od 16 do 22 października 2023r. w całej Polsce trwał coroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK), którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Akcja jest przeprowadzana od 2009r. a nasza poradnia angażuje się w te działania każdego roku.

Hasło tegorocznego OTK brzmiało: „Talent i praca – to się opłaca”

W tym roku pracownicy Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie zorganizowali i przeprowadzili 4 akcje.

Pierwszą z nich były Warsztaty dla uczniów 8 klasy –  „Talent Drogowskazem Kariery”.

Warsztaty odbyły się 16.10.2023 r w Szkole Podstawowej w Drogomyślu i prowadziła je Izabela Baszczyńska doradca zawodowy z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie.

W trakcie dwugodzinnych warsztatów uczniowie mieli okazje przeanalizować czynniki mające wpływ na podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych, ze szczególnym uwzględnieniem talentów i zdolności, jako punkt wyjścia do planowania kariery.

Koordynatorem z ramienia szkoły była Pani Monika Konopka-Maly – pedagog/doradca zawodowy szkolny.

Kolejna inicjatywa – Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt „Kończę liceum – i co dalej?” odbyły się 18.10.2023 r w siedzibie Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń Blisko Ciebie”, które było współorganizatorem inicjatywy.

Uczestnikami warsztatów była młodzież cieszyńskich liceów. W czasie spotkania uczniowie mogli przeanalizować czynniki, które wpływają na podejmowanie decyzji edukacyjno – zawodowych. Przeanalizowane zostały również możliwe ścieżki kariery po ukończeniu liceum. Na spotkaniu uczniowie byli bardzo aktywni, zadawali mnóstwo pytań. Skonstruowali również tematy, którymi są zainteresowani. Doradca zawodowy zaproponował uczniom kontynuowanie wsparcia poprzez zapisanie się na indywidualne bezpłatne porady w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie.

Spotkanie prowadziła Izabela Baszczyńska doradca zawodowy z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie.

Natomiast 20.10.2023 r. w Liceum Ogólnokształcące w Wiśle odbyła się prelekcja pn „Wiedza – Pasja – Praktyka”, którą zorganizowała Marta Jonderko- psycholog i doradca zawodowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie we współpracy z Edytą Cieślar – pedagogiem liceum. Odbiorcami byli uczniowie klasy III i IV z rozszerzeniem biologiczno-chemicznym.

Prelekcję prowadził Pan Bartosz Czader – entomolog, paleontolog – amator, pracownik Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu.

Prelekcja dotyczyła zagadnień związanych z wąską dziedziną przyrodniczą – entomologią. Pan Bartosz Czader z niezwykłą pasją opowiadał o swoich szerokich zainteresowaniach światem owadów, ze szczególnym uwzględnieniem motyli, które bada w środowisku naturalnym, hoduje, rysuje i na co dzień edukuje w Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Pan Bartosz pokazywał uczniom swoje prace plastyczne oraz liczne zbiory. Opowiadał przeróżne, intrygujące ciekawostki ze świata motyli, zwracając szczególną uwagę na ich ochronę.

Ostatnim z przedsięwzięć tegorocznego OTK był Dzień Otwarty dla rodziców uczniów 8 klas szkół podstawowych – konsultacje z doradcą zawodowym.

20.10.2023 r do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie mogli przyjść zainteresowani rodzice w celu uzyskania informacji/wsparcia doradcy zawodowego.

Konsultacje dotyczyły wsparcia uczniów w wyborze szkoły/zawodu oraz informacji nt zasad rekrutacji oraz szkół/zawodów, które uczniowie mogą wybrać po ukończeniu szkoły podstawowej. Konsultacje prowadziła Izabela Baszczyńska.

Skip to content